Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

AktualnościUbezpieczenia alpak

21 02 2019

Temat ubezpieczenia alpak jest bardzo ważny dla hodowców. Trudno znaleźć taką ofertę w firmach ubezpieczeniowych. PZHA we współpracy z TSL Brokers podjęło działania aby umożliwić taką usługę hodowcom. Przedstawiamy artykuł przybliżający to zagadnienie.
Dowiedz się więcej

Sytuacja epizootyczna gruźlicy u alpak w Polsce - 2019

04 02 2019

Publikowane od dłuższego czasu przez PZHA ostrzeżenia o ryzyku związanym z zakupem alpak pochodzących z Wielkiej Brytanii z obszarów objętych epidemią gruźlicy bydlęcej, niestety znalazły potwierdzenie w ujawnionych przez państwowe służby weterynaryjne przypadkach występowania tej śmiertelnej choroby u alpak importowanych z Wielkiej Brytanii do Polski. Aktualną sytuację opisuje artykuł , którego autorem jest doktor Monika Krajewska-Wędzina, Krajowe Referencyjne Laboratorium Gruźlicy Bydła, Zakład Mikrobiologii, Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.
Dowiedz się więcej

Spotkanie alpakoterapeutów PZHA

16 01 2019

PZHA podejmuje działania aby być reprezentantem wszystkich osób wykorzystujących alpaki w pracy terapeutycznej. Zależy nam na określeniu profesjonalnych standardów pracy alpakoterapeutów. Sekcja Alpakoterapii działająca w PZHA zorganizowała spotkanie na którym zostaną omówione tematy ważne dla tego środowiska.
Dowiedz się więcej

Gruźlica - gorący temat

27 11 2018

Polska w 2009r. została uznana za kraj wolny od gruźlicy bydlęcej. Było możliwe dlatego,iż2003–2008 odsetek stad uznanych za zakażone prątkiem bydlęcym wynosił poniżej 0,1%, a także spełnione były warunki identyfikacji każdego zwierzęcia, jego poubojowego badania. Zgodnie z raportami w Europie występują państwa, dla których nadal prowadzone są programy uwalniania stad od gruźlicy bydlęcej. Są to: Wielka Brytania, Irlandia, Hiszpania oraz Portugalia.
Dowiedz się więcej

I Międzyregionalny Pokaz Alpak - postępowania zakończone

09 08 2018

PZHA zaprasza do składania ofert na wykonanie zadań na potrzeby realizacji operacji:,,I Międzyregionalny Pokaz Alpak"
Dowiedz się więcej

Czy będziemy jedli alpaki ?

24 03 2018

Stanowisko Polskiego Związku Hodowców Alpak jest jednoznaczne: zdecydowane NIE.
Dowiedz się więcej

Nowelizacja ustawy „ O organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich”

13 03 2018

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt ustawy „ O organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich”. Spowodowane jest to koniecznością dostosowania przepisów krajowych do przepisów Unii Europejskiej m.in. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1012 z dnia 8 czerwca 2016 r oraz innych aktów obowiązujących w dziedzinie hodowli zwierząt. W wyniku wprowadzenia nowych przepisów alpaki uzyskają status zwierząt gospodarskich.
Dowiedz się więcej

Ostrzeżenie Głównego Inspektora Weterynaryjnego

03 01 2018

Główny Inspektor Weterynaryjny zawiadamia o nieprawidłowościach w handlu alpakami z Wielką Brytanią i Irlandią Północną. U sprowadzanych z GB alpak wykryto gruźlicę, błędną lub niepełną identyfikację zwierząt, nieprawidłowości w poświadczeniach zdrowotnych. Inspekcja Weterynaryjna informuje o niebezpieczeństwie wprowadzania do zdrowych stad chorych zwierząt.
Dowiedz się więcej

Nasi partnerzy