Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Ubezpieczenia alpak

Opublikowano 21 02 2019

Dylematy hodowcy alpak w zakresie ubezpieczeń.

 

Czy robimy wszystko, aby zabezpieczyć swój majątek? Czy priorytetem jest dla nas spokój związany z prowadzoną działalności gospodarczą?

Rozwijający się w Polsce trend hodowli alpak poprzez propagowanie zdrowego stylu życia przy jednoczesnej możliwości znacznego zwiększenia swoich dochodów, wymaga jak każda działalność gospodarcza, pytania o zabezpieczenie majątku.

W Polsce od strony merytorycznej każdy obecny i nowy hodowca ma nieorganiczne wsparcie w prowadzeniu swojej hodowli dzięki zrzeszeniu się w strukturach Polskiego Związku Hodowców Alpak. To z inicjatywy PZHA, TSL Brokers jako jedyny broker ubezpieczeniowy w Polsce angażuje się w propagowaniu zabezpieczenia hodowli alpak, poprzez ich ubezpieczenie.

Alpaki powinno traktować się jak posiadane dobro, które nabywa się jak każdy majątek za pieniądze pochodzące z różnych źródeł – własnych lub obcych np. kredyt. W związku z tym powinno się o ten majątek zadbać tak samo jak się dba o materialne dobro, chociażby pojazd mechaniczny, który ubezpieczamy m.in. w zakresie auto kasko od zniszczenia czy kradzieży. Tak samo należałoby postąpić z alpakami, czyli ubezpieczyć je od życiowego „auto kasko” od zdarzeń, które mogą wystąpić.

Podstawowym zakresem jaki przyjmuje się do ubezpieczenia alpak są: choroba, ubój z konieczności czy zdarzenia losowe m.in. takie jak huragan (trąby powietrzne coraz częściej nawiedzane Polskę) ogień czy powódź.

Umowę ubezpieczenia alpak zawiera się na wniosek hodowcy na okres jednego roku. W podstawowym zakresie do ubezpieczenia wskazuje się całe posiadane stado. TSL Brokers, dzięki profesjonalnemu działaniu PZHA poprzez cyfrową identyfikację zwierząt, zainicjowało negocjacje z krajowymi towarzystwami ubezpieczeniowymi w zakresie odstępstwa od zgłaszania do ubezpieczenia całego stada. TSL Brokers jest inicjatorem identyfikacji ryzyka dla towarzystw ubezpieczeniowych poprzez wskazanie do ubezpieczenia tylko tych alpak na ochronie których najbardziej zależy hodowcy. Takie podejście pozwoli na ograniczenie kosztów ubezpieczenia przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka poniesienia straty zwierzęcia.

Podstawowym obowiązkiem hodowcy, który zainteresowany jest pokryciem ryzyka utraty własnego majątku jest prowadzenie karty zdrowia alpaki. Każda ubezpieczona alpaka musi być zdrowa. Zgodnie z wytycznymi towarzystw ubezpieczeniowych, hodowca powinien poddawać alpaki działaniom profilaktyki weterynaryjnej przede wszystkim badaniom kontrolnym, których brak może skutkować ewentualną odmową w wypłacie ubezpieczenia, jeżeli miało to bezpośredni związek z padnięciem Alpaki.

Jak ubezpieczyć Alpaki? W tym zakresie wystarczy minimalna ilość informacji dla Ubezpieczyciela. Hodowca przekazuje do TSL Brokers wniosek, który zawiera wskazaną ilość Alpak z podaniem jej numeru elektronicznego pod którym zarejestrowana jest ona w PZHA, określając jej wartości rynkową i zaznaczając zakres ubezpieczenia, który poza podstawowymi ryzykami padnięcia, może objąć ochroną również szkody w transporcie alpak jak i ich kradzieży.

Hodowanie Alpak jest działalnością gospodarczą, która jak każda inna niesie za sobą ryzyko niepowodzenia. Początki działalności w zakresie hodowli są najtrudniejsze. W tym czasie hodowca zapoznaje się z charakter zwierzęcia, jego sposobem bycia czy przyzwyczajeniami. Aby w pełni móc oddać się działalności hodowli alpak bez większego ryzyka jej niepowodzenia w zakresie ich utraty, bezwzględnie powinno się rozważyć ubezpieczenie posiadanego stada a przynajmniej tych najdroższych zwierząt. 

 

Autor: Grzegorz Jędrzejczyk – broker ubezpieczeniowy, prezes TSL Brokers sp. z o.o. Od 4 lat zajmujący się tematyką ubezpieczeń alpak.Nasi partnerzy