Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Odpowiedź na pismo skierowane do PZHA przez SHAIL

Opublikowano 07 05 2018

 

Szanowny Pan Prezes                                                                  Warszawa 9.04.2018

Wiesław Gołębiewski.

Stowarzyszenie Hodowców Alpak i Lam

 

Dziękuję za zainteresowanie działalnością Polskiego Związku Hodowców Alpak i korespondencję jej dotyczącą. Niestety w Pana piśmie znajduje się wiele nieprawdziwych informacji na temat naszego związku. Chciałbym wierzyć że jest to wynikiem braku wiedzy a nie celowego działania. W związku z powyższym pozwolę sobie przedstawić kilka informacji.

 PZHA jako jedyny związek zrzeszający hodowców alpak został zaproszony  przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do konsultacji projektu ustawy. Pana stowarzyszenie jeszcze wtedy nie istniało. Jak  wiemy to właśnie korespondencja PZHA z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi była impulsem do powstania Pana stowarzyszenia.

PZHA w swoim działaniu reprezentuje interes wszystkich hodowców alpak w Polsce. Członkami związku są również hodowcy posiadający alpaki pochodzące z Wielkiej Brytanii. Uchwała Zjazdu PZHA o  której Pan wspomina dotyczącą wstrzymania rejestracji zwierząt pochodzących z Wielkiej Brytanii i mających z nimi kontakt  jest okresowa i prewencyjna. Podjęta została ze względu na zwiększające się ryzyko importu oraz  rozszerzanie się fali zachorowań na gruźlicę alpak w Wielkiej Brytanii. Przestawialiśmy na naszej stronie internetowej stosowne oświadczenie brytyjskiego związku hodowców alpak BAS z dnia 6.03.2017 roku na ten temat.

Ujawniony przez Inspekcję Weterynaryjną fakt stwierdzenia w Polsce przypadku gruźlicy u alpaki importowanej z Wielkiej Brytanii potwierdza  słuszność naszej decyzji.

Zdajemy sobie sprawę że jest to ograniczenie dla hodowców posiadających zwierzęta pochodzące  z Wielkiej Brytanii, którzy często nie mieli informacji na ten temat w czasie ich zakupu lub też zostali wprowadzeni w błąd przez nieuczciwych importerów. Aby wyjść im naprzeciw PZHA podjęło prace nad przygotowaniem rozwiązania przewidującego wprowadzenie kwarantanny przed rejestracją dla zwierząt pochodzących z Wielkiej Brytanii. Ale zanim zostanie ono wdrożone musimy mieć całkowitą pewność, że jest to rozwiązanie gwarantujące pełne bezpieczeństwo.

Nie zgadzam się z Pana stwierdzeniem dotyczącym bezczynności naszego związku. W ciągu ostatnich dwóch lat podjęliśmy wiele działań mających na celu popularyzacje  hodowli alpak w Polsce. W pokazach alpak zorganizowanych w ciągu ostatniego roku przy okazji największych imprez o tematyce rolniczej uczestniczyło kilkaset tysięcy ludzi. Organizowaliśmy również seminaria i konferencje na ten temat. Jesteśmy również organizatorami pierwszego w Polsce Fleece Show, które prowadził międzynarodowy sędzia. Podjęliśmy współpracuję z władzami państwowymi, samorządowymi i organizacjami rolniczymi. Współpracujemy również z europejskimi związkami hodowców alpak, korzystamy z ich doświadczenia i wiedzy oraz sprawdzonych rozwiązań zwłaszcza w temacie ochrony przed zagrożeniami zdrowotnymi.

Nie czuję się upoważniony do udzielania informacji na temat wcześniejszych działań PZHA. Jeżeli jest Pan nimi zainteresowany proszę zwrócić się bezpośrednio z pytaniem do Pani doktor Anny Morales Villavicencio wieloletniego prezesa PZHA kreującego strategię i działania związku w tamtym okresie.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1012 z dnia 8 czerwca 2016 roku, na które się Pan powołuje dotyczy hodowli zwierząt czystorasowych i mieszańców świń i nie odnosi się do hodowli alpak.

Jeżeli chodzi o poziom dyskusji chciałbym zauważyć że PZHA nigdy, nigdzie nie publikował żadnych negatywnych informacji na temat Pana stowarzyszenia. Niestety na waszej stronie internetowej i forum takie informacje o PZHA są na porządku dziennym a ich poziom często jest żenujący. Nie akceptujemy takiej sytuacji.

 Korzystając z okazji chciałbym zaapelować o przyłączenie się do inicjatywy PZHA sprzeciwiającej się zmianie statusu alpak na zwierzęta rzeźne. Więcej informacji na ten temat umieszczone jest na naszej stronie internetowej.

 

 z poważaniem

Prezes Zarządu PZHA

Mariusz WierzbickiNasi partnerzy